Pille Ernesaks

Pille Ernesaks

“Ära nuta, kui Sul pole midagi viga…” 2021

“Ära nuta, kui Sul pole midagi viga…” 2021

Näituse pealkiri “Ära nuta, kui Sul pole midagi viga…” on fragment mulle saadetud elu esimesest kirjast. Olin siis kolm nädalat vana ja mul polnud veel nime. Isa sõitis meie pere uue koduga tutvuma, hakkas meid väga igatsema ja saatis isiklikult mulle väikese kirja. Aitäh, isa, selle kirja eest!

Selle näituse aineseks on käsitsi kirjutatud kirjad. See ilus suhtlusvorm on hakanud kahjuks hääbuma. Meil on tohutult kiire, et pole aega kirjutada nii aeglaseid kirju. Seoses näituse ettevalmistamisega olen inimestelt uurinud, kas nad kirjutavad veel käsitsi oma tuttavatele, ning suureks rõõmuks sain teada, et vahel seda tõesti tehakse. Seejuures aga juba teadvustatakse, et tegemist on millegi väga erilisega ja justkui rituaalse tegevusega. Maailma kummitab liigivaesus. Kaovad keeled, linnud, loomad… Kuulsin meediast, et ka kullerkupp on kadumas! Ehmusin, sest kuidas on võimalik elu ilma selle lilleta? Need õienupud kuuluvad minu lapsepõlvemälestustesse.

Kullerkupp on ju alati olemas olnud, kuis see kadumine nii kähku käis? Kui sünnivad lapsed, kes pole kunagi kullerkuppe näinud, siis ei oska nad neid ka taga igatseda. Nad ei saa arugi, et on millestki ilma jäänud ja neil puudub kaotusvalu. Valus on vaid neil, kes mäletavad olnut. Kui kaovad kirjad, siis kaob ka midagi märksa laiemat. Käsitsi kirjutatud kirjad ei ole pelgalt tekst paberil, vaid erakordsus. Näitusega uurin käekirjast ja kirjaformaadi eri graafilistest signaalidest tekkivat kujutluspilti isikust ja tema identiteedist. Kiri on kui dokument ja arhiiv, mis annab edasi ühes inimeses toimuvat isiklikku ja ainuomast protsessi.

Näitusel olid esitatud nii originaalkirjad ehk algläte kui ka metallile arhiveeritu – katse jäädvustada tugevamale materjalile kui mälu ja paber.

Piisab pilgust paberile, et saada aru, kellelt kiri on saabunud. Silm haarab tekstimustri, kogeb seda kui visuaalset lektüüri. Igal inimesel on ainuomane, üksnes talle kuuluv käekiri – püüdlik, konarlik, sujuv, katkendlik, suur, kribu. Kujutluspilt viib hetkega konkreetse inimeseni ja toimub taaskohtumine mälestustes. Aga nagu muutub hapraks paber ja tuhmub kiri, nii hakkavad ajas hägustuma ka minevikunäod. Jooned valguvad laiali, silm küll otsib ja pingutab, kuid ei leia enam fookust. Kuni lõpuks kaob kõik…

Perepilt, 1967
Elu esimene kiri, juuli 1966

Keset saali ootas külastajat kirjutuslaud – saada oma lähedasele kiri!
Näituse tarbeks sai kujundatud spetsiaalne kirjamark.

Näituse tarbeks kujundatud kirjamark
Kirjasaatjad
Saabunud kirjad
Autoportree Pille Ernesaks. UV trükk alumiiniumil
Kirjasaatjate portreed

Mõned kirjutised on privaatsed ja jäävad kokkuvoldituks.

Valmistumine näituseks stuudios
Kiri. Pingutamata lõuend, akrüül 250 x 180 cm

Isikunäitus: “Ära nuta, kui Sul pole midagi viga…”
Kastellaani Galerii, Eduard Vilde majamuuseum, Tallinn, 8. juuni – 2. juuli 2021
Fotod: Mari Volens, Pille Ernesaks
Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital