Pille Ernesaks

Pille Ernesaks

Loodusmaalid

Kunstniku varane lapsepõlv möödus vanas ja metsikus mõisapargis, kus olid suured põlispuud, rinnuni rohi, porised teed, lumeväljad, jõesäng ja muu kaunis, mis kuulub looduse juurde. Sellises keskkonnas kasvamine oli inspireeriv ja jättis jälje esteetilistele eelistustele, kunstniku loomingulisele käekirjale.

MÜÜA METSAMAA(L)
segatehnika puidul, 120 x 100 cm, 2021
Originaal ja Koopia. Autobiograafiine mõtisklus häirival teemal – kuidas leida materiaalseid võimalusi, et pidada üleval oma maaliateljeed ja tulla toime segase seisuga maailmas. Ei saa öelda, et valikuid ei ole: kas müüa maha tükike esivanemate metsamaast, kallis Originaal?
See oleks ahvatlevalt lihtne, kuid üsna ajutine leevendus, kiuslikud virvatulukesed õhutavad takka…
Ei, siiski võimatu – ma tunnen iga rakuga, et minu selline käitumine oleks reetmine, brutaalne ja vastuvõetamatu! Või toita lootust, et oleks võimalik müüa hoopis Koopia, maal sellest metsast? Kohiseb.

VANA PUU JA VIHMASABIN.
akrüül paberil, 110 x 75 cm, 2021
Pühendus vanale Puule, kes on elanud üle mitu inimpõlve ja näib vankumatu. Teda ümbritsev keskkond on aegade jooksul totaalselt muutunud. Aga tema on kannatlik.
Vaatan teda aukartlikult – hämaras on ta kui võimas koll õudusfilmist – tüvi on väga jäme, pahklikud oksad kindlameelsed ja tihedad, kõrgub stoilise rahuga taevani. Linnud ja oravad armastavad teda, putukad on leidnud kodu. Puu on seisnud vankumatult ja lihtsalt “jälgib mängu”. Mina jälgin teda. Iga päev. Vihmasabin.

VÄIKE ROHELINE. TIIK
akrüül lõuendil, 50 x 40 cm, 2021
Suure Puu lähedal, üsna varjulises kohas, on üks väike veesilm. See on kui maapinda süvendatud supikauss. Koostis: muda, savi, liiv, kaanid, teod, põhjavesi ning ohtralt ROHELIST.

KRÕBEKUIV
akrüül lõuendil, 55 x 60 cm, 2020
Suurelt Puult on langenud leht. Talv on teda katnud ja kevadpäike kuivatanud. Tõstan selle hõrediku maast ja ei julge hingatagi – kas ta pudeneb koost? Leheke meenutab mulle tundmatut hauaplatsi, kuhu on rehaga triipe tõmmatud. Vares lendab üle pea. Tuul tõuseb.

ÕIS. VÕÕRAS
akrüül paberil, 67 x 47 cm, 2021
Tuttav tuli külla ja tõi kingiks lillesibula – olevat selle salaja riiki smugeldanud. Hasartne ja õnnelik, et vahele ei jäänud. Torkasin sibula mulda. Juhtum ununes.Ühel tuulisel suveõhtul vilksatas kõrges rohus midagi tulipunast. Kes see veel oli? Ei tea ega tunne – keegi Võõras.